+48 604 131 702 biuro@fugai.pl

Identyfikator wyposażenia produkcyjnego – jaki powinien być?

Już na etapie zgłaszania zdarzeń w obszarze utrzymania ruchu właściwe oznaczenie obiektów redukuje ryzyko strat związanych z błędnym wskazaniem przedmiotu interwencji. Na etapie naprawy natomiast – jednoznacznie określa przedmiot prac konserwacyjno-remontowych i umożliwia bezbłędne trafienie do uszkodzonego sprzętu.

Identyfikacja to zarówno nazwanie i nadanie kodów wszystkim sprzętom używanym w procesie produkcyjnym jak i oznaczenie ich w sposób trwały tymi kodami. Trudno mówić o jakimkolwiek racjonalnym, systemowym podejściu do utrzymania ruchu bez wykonania tego pierwszego, podstawowego kroku.

Z reguły identyfikacja wyposażenia produkcyjnego odbywa się na dwóch poziomach. Nazwy obiektów mają służyć ludziom do łatwego do zapamiętania (mnemonicznego) określenia maszyn i urządzeń. Przeznaczeniem zaś kodów, drugiego identyfikatora, jest łatwa obróbka przez bazy danych.

fot2

Oznaczenie wykonane z gotowych, samoprzylepnych cyfr umieszczone na korpusie obiektu.

Tym, co łączy wirtualny świat danych zgromadzony w Waszym systemie CMMS i świat realny jest oznaczenie widoczne na maszynie. Aby efektywnie spełniało ono swoją rolę, musi spełnić kilka warunków:

  1. Powinno być ono umieszczone w widocznym miejscu tak, aby obsługa zgłaszając awarię lub usterkę miała 100% pewności, którego obiektu dotyczy zgłaszany problem. Dobrą praktyką jest określenie miejsca, gdzie mogą być umieszczane identyfikatory obiektu, np. zawsze w pobliżu panelu operatora.
  2. Oznaczenie powinno być trwałe, odporne na warunki środowiska pracy. Powinno wytrzymywać normalne użytkowanie, a także nie ścierać się w np. wyniku okresowego czyszczenia całej maszyny. Najbardziej solidne są tradycyjne oznaczenia na metalowych tabliczkach. Coraz częściej, ze względu na niższą cenę oraz na większe możliwości, wykorzystuje się samoprzylepne etykiety ze specjalistycznych materiałów. Umożliwiają one wydruk profesjonalnych etykiet na drukarkach termotransferowych. Wiąże się to m. in. z możliwością wykorzystania kodów kreskowych lub data matrix do dalszej optymalizacji procesu utrzymania. Dostępne są również arkusze z wydrukowanymi cyframi i literami, które umożliwiają składanie z nich kodów. Jest to przydatne szczególnie przy oznaczaniu większych obiektów. W przypadku wykorzystania etykiet samoprzylepnych warto zwrócić uwagę na ich przyczepność do powierzchni, na których maja być przyklejone. Aby dodatkowo zwiększyć trwałość etykiet na wierzch przykleja się specjalną, transparentną folię, która chroni właściwą etykietę przed wpływami środowiska i mechanicznymi uszkodzeniami.

    Etykieta zabezpieczona specjalną folią transparentną

    Etykieta zabezpieczona specjalną folią transparentną

  3. Oznaczenie powinno być umieszczone na elemencie, który nie będzie demontowany, najlepiej na korpusie. Umieszczenie kodu na elemencie wymiennym, np. na oprawie oświetleniowej lub osłonie niesie za sobą ryzyko utraty oznaczenia w momencie ich wymiany.
  4. Etykieta zawierająca oznaczenie maszyny powinna być ustandardyzowana w obrębie przedsiębiorstwa lub grupy. W obecnej dobie umieszczania na maszynach rożnego rodzaju informacji wizualnych, ułatwia to, szczególnie nowym pracownikom, odnalezienie właściwej etykiety.

W przypadku dużej ilości obiektów do oznaczenia warto zatroszczyć się o odpowiednie oprogramowanie, które zaimportuje dane z arkusza kalkulacyjnego lub bezpośrednio z CMMS do drukarki. Oszczędzi to czas, który w innym przypadku trzeba byłoby poświecić na przepisywanie danych. Dodatkowo baza danych przechowująca projekty etykiet umożliwia w razie potrzeby szybki wydruk dodatkowego oznaczenia.


Biuro Inżynierskie Fugai dostarcza profesjonalnych rozwiązań w zakresie identyfikacji wyposażenia produkcyjnego. Służymy doradztwem, tworzymy systemy identyfikacji, dostarczamy sprzęt i oprogramowanie. Współpracujemy z Brady – światowym liderem w dziedzinie oznakowania i identyfikacji w przemyśle.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *